90’lardan bu yana sanal sohbet sistemleri nasıl evrim geçirdi?Bizimmekan chat sohbet ortamı

90’lı yıllar itibari ile başlayan ve o günden günümüze kadar uzanan, IRC tabanlı alt yapılar üzerine inşa edilen sohbet platformları, internet üzerinden gerçekleştirilebilen etkinlikler noktasında kendisini efsaneler arasına yazdırmış ve hala varlığını sürdüren nadir örnekler arasında yer alıyor. Zira, ICQ gibi MSN Messenger gibi pek çok çevrimiçi sohbet etme programı ve/veya aracı yok olup giderken, mIRC isimli program üzerinden katılınabilen IRC sohbetleri hala ayakta ve dimdik durmaya devam ediyor.

mIRC’in de tarihçesine biraz inersek; Mirc’de geliştirilebilir bir istemci olarak çok sayıda scripter tarafından yapılandırıldı. Çeşitli isimler verilmek sureti ile yabancı ve Türkçe çok sayıda, uzun yıllarca kullanılan mIRC scriptleri geliştirildi. Bir dönem evlerde ve internet kafelerde sohbet’e bağlanmak için kullanılan ve vazgeçilmez olan çok sayıda mirc scripti bulunuyordu. Bunların başında, ‘Klavye’, ‘Solucan’ ve ‘Kelebek’ gibi yazılımlar yer aldı. Anlı şanlı bu sohbet istemcileri pek çok gelişmiş özelliği ile bir dönem chat kullanıcılarının ilk tercihleri arasında yer alsa da, devamında daha sade yapılara dönüldü. Daha az geliştirilmiş, çok daha sade, görselliğe değil, kolay kullanıma ve yalnızca gerek duyulabilecek özelliklere sahip olan, kısacası orjinal mIRC’in Türkçeleştirilmiş ve basitçe geliştirilmiş halleri popülerleşti, hala da kullanım noktasında en çok tercih edilenler scriptler değil, Türkçe mIRC‘ler olarak öne çıkıyor.

Şüphe yok ki, teknolojinin gelişmesi ve mobil cihazların günümüz internetini en çok kullanan cihazlar olması nedeniyle mIRC kullanıcı sayısında bir azalma yaşandı. Hal böyle olunca, mIRC’in bağlantı noktası olan sohbet servislerine ulaşım için alternatif yollarda geliştirildi. Malum olduğu üzere telefonlarda mIRC uygulamasını kullanmak mümkün değil ancak sohbet odaları bağlantısı gerçekleştirmek için mIRC’de tek seçenek değil. İster mobil cihazlarda yüklü tarayıcılar üzerinden ilgili web sitesine girerek, isterseniz de mobil uygulamaları yükleyerek söz konusu sohbet ağlarına bağlanabilirsiniz. Teknolojinin iyice evrilmesi ile eskiden mümkün olmayan pek çok şey, sohbet alt yapıları için bir süredir mümkün diyebiliriz, öyle ki eskiden mobil uyumlu sohbet alt yapıları olmadığı için tarayıcı üzerinden bu tür sistemlere bağlantı kurulamıyordu ancak bu problem çeşitli web tabanlı çalışabilen chat yazılımları ile de ortadan kaldırıldı.

2000’lerden sonra moda olan sosyal ağlar her ne kadar sohbet sitelerine kullanıcı kaybettirse de, bu sistemlerin müdavimi diyebileceğimiz, burada ki sohbet alışkanlığından vazgeçmeyen, veya müdavimi olmasa bile arada sırada girip bu keyfi yaşamak ya da tecrübe etmek isteyen hala çok sayıda insan olduğunu söyleyebiliriz. Sanal sohbetlerin evrimi, sosyal ağlar gibi bir devrim yaratmasa da, 90’lı yıllar ve sonrasında popülerleşen ve yok olup giden pek çok sisteme göre hala varlığını sürdürüyor.

önceki yazı önceki yazımızda « makelemiz var.

RauL
Makale Yazarı :
heart 269


90’lardan bu yana sanal sohbet sistemleri nasıl evrim geçirdi? İle Benzer Sohbet Yazıları90’lardan bu yana sanal sohbet sistemleri nasıl evrim geçirdi? yazına yapılan yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Dost site: sohbet siteleri dini sohbet yetişkin sohbet bizimmekan